Novinky a události: Prosinec 2013
Pomyslný souboj o množství novinek na konci roku vyhrává tentokrát Google. Už mu zaplatíte jen za shlédnuté reklamy, sociální přihlašování upravil tak, že už k němu není potřeba účet na G+ a testuje reklamy ve znalostním grafu. Se změnami ovšem nezaostaly ani sociální sítě.
Facebook už úplně zabil neplacenou reklamu a chce automaticky spouštět videoreklamu
Veškeré změny v algoritmu Facebooku v posledních měsících vedly k tomu, že se příspěvky stránek zobrazovaly organicky v news feedu stále menšímu procentu fanoušků. Jestliže že je po předposledním zásahu mohlo vidět průměrně 15 % fanoušků, po posledních změnách se zobrazí už asi jen 3 %.
Pro firmy, které si zvykly mít Facebook jako bezplatný marketingový nástroj, je to smutný vývoj, ale logický. Facebook prostě nechce, aby mu utíkaly peníze za reklamu, proto začíná tyto bezplatné možnosti marketingu drasticky omezovat.
V rámci větší komercionalizace Facebook také testuje automatické přehrávání reklamních videospotů, které se nám budou zobrazovat mezi příspěvky. Vize je taková, že se začnou přehrávat bez zvuku, který se aktivuje, až když na reklamu klikneme.
Google je první z velkých hráčů, který vám naúčtuje jen zhlédnuté reklamy
Výzkumy prokazují, že nejméně polovinu online reklamy na webových stránkách vůbec nezaznamenáme. Nikdo si jí nevšimne ať už kvůli umístění, nebo z mnoha jiných důvodů.
Některé společnosti proto mění paradigma a požadují platby pouze za zhlédnuté reklamy. K nim se přidal i Google, aby svým zadavatelům umožnil vyšší efektivitu. Za viditelnou reklamu považuje takovou, která je viděna alespoň z 50 % po dobu delší, než je jedna vteřina.
Kromě toho Google vyslyšel i kritiku ohledně toho, že umožňuje sociální přihlašování pouze uživatelům, kteří mají účet na G+. Teď už nám postačí libovolný Google účet. Potvrzovat přístup aplikací ke svým osobním údajům teď navíc budeme moct nejen najednou, ale i postupně.
A do třetice Google testuje využití znalostního grafu (Knowledge Graph) pro reklamu. Chce ji zobrazovat i v jeho výsledcích.
Pinterest nechce zůstat opodál, tak se aspoň naučil česky
Obrázková sociální síť Pinterest se nechce cítit jako chudá příbuzná a tak na sobě taky trochu zapracovala. Konečně se nám naučila česky a můžeme ji tedy pohodlně používat ve svém rodném jazyce. Tato změna platí pro mobilní aplikace a pro obě zásadní platformy.
Podle šéfa mezinárodních operací přikročila síť k české mutaci tak záhy, protože Česká republika nabízí bohatou gastronomickou, turistickou a módní inspiraci.