ČT spouští web pro děti – Tý Yó
Česká televize spouští zábavně vzdělávací web pro děti a teenagery. Portál Tý Yó uvítá první návštěvníky 7. června v pravé poledne na www.ceskatelevize.cz/tyyo
V úterý 7. června 2011 v pravé poledne Česká televize otevírá nové multimediální interaktivní dětské hřiště. Portál nazvaný Tý Yó podle mimozemšťana z Planety Yó, stejnojmenného pořadu ČT, se zaměřuje na nejmenší děti i teenagery. Web www.ceskatelevize.cz/tyyo je (nejen svým názvem) pevně spojen s dětskými pořady ČT a přináší navíc spoustu doplňkových aktivit a her.
„Dětský web rozšiřuje prostor, který Česká televize nabízí nejmladším divákům a umožňuje jim zažívat s hrdiny pohádek a jiných příběhů nová dobrodružství. Web je interaktivní a měl by u dětí rozvíjet poznání a bavit je ve stylu školy hrou,“ říká výkonný ředitel Nových médií ČT Milan Fridrich a pokračuje: „Nový web umožní České televizi ještě lépe plnit veřejnou službu na poli dětské tvorby a vzdělávání 21. století.“
Cílem nekomerčního portálu Tý Yó je poskytnout dětem bezpečný internetový prostor, kde najdou zábavné a chytré hry založené na oblíbených postavách z pořadů ČT, ale také aktivity, které je od počítače včas odvedou k reálné hře nebo pohybu.
Portál Tý Yó je rozdělen na tři rozdílná prostředí. Každá tato sekce vítá návštěvníky jiného věku a nabízí jim aktuálně po pěti pořadech. Jejich počet se bude postupně zvyšovat, stejně jako počet návazných her.
První sekce Safari je určená nejmenším – předškolákům ve věku zhruba 4 až 7 let. Web je koncipován jako barevný svět plný zvířátek, která s dětmi komunikují a jsou laskavými, legračními průvodci celým prostředím. Autorkou zvířátek je výtvarnice Jitka Petrová.
Druhým webem pro mladší školáky okolo 8 až 11 let věku jsou Ponorky v podmořském světě. Mají evokovat dobrodružný svět Julese Verna a hravým způsobem lákat k prozkoumání mořské hlubiny. Tu vypracoval výtvarník Lukáš Fibrich.
Poslední prostředí je koncipováno jako Vesmír s planetou obydlenou mimozemšťany (nebo možná spíš „mimoni“ . Tento web je určen nejstarším dětem – teenagerům, kteří už klasickým pohádkovým postavičkám odrostli. Sekci pro starší školáky ve věku ca. 12 až 14 let vytvořil výtvarník Václav Blín.
„V duchu tradice české animované tvorby jsou všechna prostředí navržena osvědčenými výtvarníky a animátory, v drtivé většině přijali výzvu ke spolupráci přímo autoři výtvarné složky daného pořadu. Komentáře zase namluvili přední herci a protagonisté dětských pořadů,“ říká Milan Fridrich.
Výtvarně se na zpracování portálu Tý Ýo podíleli například Šárka Váchová (Moudronos, Kostičky), Vladimír Jiránek (Bob a Bobek), Jiří Votruba (Opera nás baví), Jitka Petrová (Berta a Ufo) a další. Slovem provázejí návštěvníky webu Bára Hrzánová (prostředí Safari pro nejmladší děti a Inspektor Fousek na stopě), Josef Dvořák (Bob a Bobek, Inspektor Fousek na stopě), Pavel Zedníček (Inspektor Fousek na stopě), Aleš Háma (prostředí Ponorky pro střední dětskou kategorii), René Krupařský (Kostičky, Moudronos), Jitka Moravcová (Berta a Ufo), Tomáš Juřička (František z Kouzelné školky), Lucie Černíková (Fanynka z Kouzelné školky) a další.
Důraz na webu Tý Yó je kladen jak na výtvarnou hodnotu prostředí, tak na smysluplnost aktivit. Hry jsou navrženy tak, aby podporovaly mnohostranný rozvoj dětí: soustředění, postřeh, sluch, logiku, cit pro barvy, toleranci atd.
„Kvůli provázanosti s pořady ČT a televizním světem je navigace všech prostředí dvojí. Podle kategorií her (Poslouchej, Hraj si, Objevuj, Soutěž) a podle jednotlivých pořadů (každý pořad má zastoupení ve všech kategoriích),“ podotýká koordinátorka projektu Štěpánka Sunková z redakce internetu ČT.
Speciální kategorie Dívej se neobsahuje hry, nýbrž propojuje děti, návštěvníky portálu Tý Yó, s internetovým videoarchivem iVysílání a nabízí jim ke zhlédnutí dětské pořady České televize.
„Samozřejmou a velmi důležitou součástí projektu je osvěta bezpečného chování na internetu,“ zdůrazňuje Štěpánka Sunková. „Děti jsou v současnosti už odmala na internetu jako doma, mnohdy však neznají, nebo neodhadnou rizika, která internet přináší. Součástí portálu je proto i stránka pro rodiče, zahrnující opět zásady bezpečného chování i základní pravidla práce s počítačem. Do budoucna se chystá také online poradna s odborníky,“ dodává koordinátorka projektu.
Celý projekt startuje k 7. červnu 2011 v testovací betaverzi se základním obsahem pěti pořadů v každé sekci, respektive oblasti pro návštěvníky výše popsaných věkových kategorií. „Česká televize chápe dětský portál Tý Yó jako svou vlajkovou loď na cestě k dětskému divákovi, považuje tento prostor za živý organismus, který děti zaujme, pobaví a obohatí. Toho dosáhneme jen v případě, že se web a vůbec celé moderní dětské vysílání v multimediálním věku budou dál rychle rozvíjet, rozšiřovat a přizpůsobovat potřebám nových generací i jejich rodičů,“ uzavírá ředitel Nových médií ČT Milan Fridrich.